O mnie


DSC_0881
Robert Małecki (ur. 1977)

Z tym pisaniem to było tak. Zaczęło się w 2009 roku od pierwszej powieści, która do dziś – w oszałamiającym nakładzie 5 szt. – leży w szafie (modlę się, żeby nikt jej stamtąd nie wyciągnął). Potem była praca nad sobą, momenty zwątpienia, chęć rzucenia pisania w diabły. Wygrało jednak wymyślanie intryg kryminalnych i mozolne klepanie w klawiaturę. W ten sposób, w 2012 roku, trafiłem na warsztaty literackie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Przez 3 lata, rok po roku, właśnie tam uczyłem się pisania od najlepszych: Marty Mizuro, Mariusza Czubaja i Marcina Świetlickiego. W międzyczasie zdobyłem II miejsce w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminale podczas festiwalu Kryminalna Piła (2013 r.). Teksty oceniali: Marcin Wroński, znakomity pisarz retro-kryminałów, Leszek Koźmiński, świetny recenzent powieści kryminalnych i wykładowca Szkoły Policji w Pile oraz Jolanta Świetlikowska, redaktor naczelna Wydawnictwa Oficynka. Wybrałem się też na warsztaty organizowane przez Maszynę do Pisania, które prowadziła Katarzyna Bonda (2015 r.). I wtedy byłem już pewien, że to rzucę. Wiedziałem, że nie potrafię i że już nigdy nie będę umiał. Na cholerę zresztą to całe pisanie, żyć z tego przecież nie będę. Tkwiłem w tym przekonaniu przez miesiąc, może dwa, do chwili, w której uruchomiłem plik z moją drugą powieścią. Liczyła wtedy około 200 stron i wymagała wielu poprawek, przebudowania fabuły. Coś jednak kazało mi  stanąć z tym tekstem do walki, chociaż łatwiej byłoby go skasować i zacząć wszystko od nowa. Wybrałem to pierwsze rozwiązanie. I stało się.

W sumie 7 lat czekałem na spełnienie marzeń i złożenie podpisu na umowie z profesjonalnym wydawcą. Zrobiłem to w marcu 2016 r. dzięki wydawnictwu Czwarta Strona.

czwartastrona1czwartastrona3czwartastrona2

A skąd to pisanie? Bo od wielu lat jestem miłośnikiem kryminałów i thrillerów, od kilku – entuzjastą czytnika e-booków. Zawsze wydawało mi się, że skoro inni mogą pisać, to czemu nie ja? Wiem, to strasznie aroganckie, ale lepsza taka motywacja, niż żadna.

Co czytam? Wszystko co pachnie thrillerem i kryminałem. Nie zawaham się wyznać miłości Harlanowi Cobenowi i Arnaldurowi Indridasonowi, a także Peterowi May’owi i Bernardowi Minierowi. Na Harlana, Arnaldura i Bernarda, a także Simona Kernicka patrzę codziennie. Towarzyszą mi przy pisaniu, słucham ich rad. Ale czytam też powieści polskich autorów.

klawiatura1klawiatura2

Oprócz tego, że czytam, to słucham. Jeśli w mojej głowie nie pulsuje bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solówki Jurka Styczyńskiego, znaczy, że jestem chory. Na szczęście od wielu lat cieszę się dobrym zdrowiem. Wszystko dzięki zespołowi Dżem!

dżem1dżem3dżem5

 

 

 

 

A na koniec warto dodać coś standardowego.

Z wykształcenia jestem politologiem i filozofem, absolwentem Akademii Bydgoskiej (dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyłem studia podyplomowe z psychologii zarządzania. Przez wiele lat pracowałem jako dziennikarz i redaktor Gazety Pomorza i Kujaw Nowości oraz kierownik redakcji tego dziennika w Grudziądzu, byłem dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, obecnie jestem specjalistą działu administracji Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. oraz prezesem zarządu Fundacji Kult Kultury.

I autorem powieści kryminalnych. Mogę tak powiedzieć, bo umowa z wydawnictwem obejmuje trylogię kryminalną. Napawa mnie to dumą.

I strachem.

Właściwie to przerażeniem nawet.

🙂

 

Najnowsze wpisy

„Wada” ukryta w pięciu miastach!

Gdańsk, Poznań, Toruń, Warszawa i Katowice to miasta, w których znakomite Blogerki i Blogerzy wspólnie z Czwartą Stroną, ukryli po pięć egzemplarzy „Wady” Można ją zdobyć przedpremierowo!!!

Zabawa ruszyła, szczegóły na FB i Insta:

Katowice ➡️ Kawiarenka Kryminalna
Toruń ➡️ Maszyna do Pisania – najlepsza szkoła pisania oraz Centrum Kultury Dwór Artusa

Poznań ➡️ Kto czyta, żyje podwójnie
Gdańsk ➡️ Przeczytanki
Warszawa ➡️ Mozaika Literacka

Udanych łowów!!!

P.S. A tu znajdziecie regulamin 

  1. Kryminalna Piła 2018 dla „Skazy” Napisz odpowiedź
  2. Premiera „Wady” coraz bliżej Napisz odpowiedź
  3. W czwartek Lublin, w piątek Toruń Napisz odpowiedź
  4. Czas na targi książki w Krakowie Napisz odpowiedź
  5. W mieście komisarza Grossa Napisz odpowiedź
  6. Nowe filmy Napisz odpowiedź
  7. Do zobaczenia na spotkaniach 2 komentarze
  8. „Skaza” we wrześniu Napisz odpowiedź
  9. Filmowa zapowiedź „Koszmarów” Napisz odpowiedź